Nasze metody

Nasza dewiza

Nasza szkoła istnieje na rynku warszawskim od 17 stycznia 2000 roku.

Rozpoczęliśmy działalność, nauczając osoby dorosłe popularną na całym świecie metodą Callana, która największy nacisk kładzie na naukę płynnego mówienia po angielsku. Już w pierwszych latach naszej działalności zauważyliśmy, że rozmowa w języku obcym to ten aspekt języka, z którym społeczeństwo polskie ma największe problemy. Nie raz i nie dwa razy, prosząc słuchacza, aby opisał swoją znajomość języka angielskiego, słyszeliśmy komentarz:

„uczę się już od 7 (-8-9...) lat, potrafię dość poprawnie czytać, potrafię też odpisać na wiadomość po angielsku, ale kiedy ktoś do mnie mówi, to prawie zupełnie nic nie rozumiem, a tym bardziej nie potrafię wydusić z siebie słowa po angielsku, mam blokadę, boję się, że coś źle wypowiem, wstydzę się, jak to będzie brzmiało w uszach rozmówcy, mam trudność w zbudowaniu prostego zdania”, etc.

Nas takie komentarze nie dziwią... Spośród czterech aspektów nauki języka (czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie) mówienie uważa się za najtrudniejsze!

Nauka języka nie jest typowo akademickim przedmiotem, jest to raczej przedmiot polegający na zręczności. Dlatego też, im więcej ktoś praktykuje i ćwiczy, tym staje się zręczniejszy i szybciej się uczy. Językoznawcy często porównują naukę języka obcego do nauki gry na fortepianie: aby nauczyć się grać, trzeba rzeczywiście usiąść przy instrumencie i… grać, studiowanie historii muzyki lub poznawanie budowy fortepianu albo słuchanie gry nauczyciela, niestety, nic tu nie pomogą. Podobnie rzecz ma się z językiem obcym – jedynym sposobem nauki języka jest używanie go.

Jedynym sposobem nauki języka jest używanie go!!

Tymczasem w większości szkół językowych stosujących metody tradycyjne ogromna większość czasu lekcji jest zwyczajnie marnowana. Większość czasu wypełnia nauczyciel, mówiąc lub pisząc na tablicy, podczas gdy student ma w tym czasie notować w zeszycie. To samo dotyczy szkół prowadzących zajęcia dla dzieci. Nauczyciel aranżuje zabawy z dziećmi, podczas których większość cennego czasu lekcji wypełnia zabawa atrakcyjnymi rekwizytami lub wspólna gra, przy której padają jedynie pojedyncze słowa po angielsku. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku uczeń ma ledwie szanse otworzyć usta podczas zajęć. Dodajmy, że są to niejednokrotnie zajęcia, za które rodzic dziecka słono płaci...

Dlatego w naszej szkole tak bardzo kładziemy nacisk na praktyczną naukę języka i na faktyczne używanie go w możliwie maksymalnym stopniu podczas zajęć. Z tego właśnie powodu stworzyliśmy metodę nauczania Speak4Kids, w której lekcje oparte są na intensywnej rozmowie po angielsku.